<

СТИМУЛИРОВАНИЕ НЕЙРОПЛАСТИЧНОСТИ – ПЕРСПЕКТИВНОЕ НАПРАВЛЕНИЕ В ТЕРАПИИ ИШЕМИЧЕСКОГО ИНСУЛЬТА
Л. И. Соколова, В. С. Мельник, В. Ю. Шандюк, М. М. Сепиханова, Г. М. Летовальцева, О. В. Костовецкий

olfa

Український неврологічний журнал, № 4, 2012

           

 

СТИМУЛЮВАННЯ НЕЙРОПЛАСТИЧНОСТІ — ПЕРСПЕКТИВНИЙ НАПРЯМ У ТЕРАПІЇ ІШЕМІЧНОГО ІНСУЛЬТУ

Л. І. СОКОЛОВА1, В. С. МЕЛЬНИК1, В. Ю. ШАНДЮК1, М. М. СЕПІХАНОВА1, Г. М. ЛЄТОВАЛЬЦЕВА2, О. В. КОСТОВЕЦЬКИЙ2

1 Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ

2 Київська міська клінічна лікарня № 4

 

Мета — вивчити вплив іпідакрину в пацієнтів з гострим ішемічним інсультом на динаміку відновлення рухо­вих функцій, досягнутий рівень рухової активності, динаміку змін когнітивних функцій та ступінь вираження і поши­реність постінсультної депресії.

Матеріали і методи. Проведено комплексне клініко-неврологічне обстеження 45 пацієнтів (22 чоловіків та жінок) у гострий період інфаркту мозку півкульної локалізації. Середній вік пацієнтів — (66,7 ± 1,4) року. Пацієн­ти були розподілені на дві групи. Основну становили 30 хворих (середній вік — (66,8 ± 1,3) року), які на тлі тради­ційної терапії отримували протягом 1—5 діб захворювання іпідакрин 0,5 % у дозі 1,0 мл внутрішньом'язово один раз на добу, в наступні 6—10 діб — іпідакрин 1,5 % у дозі 1,0 мл внутрішньом'язово один раз на добу, у період з 11-ї до 40-ї доби — таблетовану форму іпідакрину (20 мг) тричі на добу. До контрольної групи ввійшли 15 хворих (7 чоловіків та 8 жінок), які за демографічними показниками були порівнянними з пацієнтами основної групи та от­римували традиційну терапію ішемічного інсульту. Програма обстеження передбачала використання шкал МНЗЗ та ММЗЕ, таблиць Шульте, шкали Гамільтона та індексу Бартел.

Результати. Виявлено кращу динаміку відновлення неврологічних функцій (за шкалою МНЗЗ) у пацієнтів ос­новної групи, а різниця середнього бала щодо групи контролю ставала достовірною, починаючи з 14-ї доби зах­ворювання (р < 0,05). Також, починаючи з 14-ї доби захворювання, встановлено нижчий рівень інвалідизації у па­цієнтів основної групи ((82,8 ± 3,0) бала) порівняно з групою контролю ((77,5 ± 2,9) бала; р < 0,05) за індексом Бар- тел. Достовірно кращу динаміку відновлення когнітивних функцій спостерігали на тлі терапії іпідакрином, досто­вірну різницю фіксували, починаючи з 14-ї доби захворювання (р < 0,05). На тлі застосування іпідакрину відзначе­но позитивну динаміку депресивних розладів, з поступовим відновленням позитивної емоційної сфери на відміну від групи контролю, в якій спостерігали поглиблення депресивних симптомів на 14-ту добу, що, на нашу думку, пов'язано з гіршою динамікою усунення неврологічного дефіциту.

Висновки. Використання іпідакрину в комплексному лікуванні хворих на гострий ішемічний інсульт спри­яє кращому відновленню неврологічних функцій, зниженню рівня інвалідизації та підвищенню ефективності ре­абілітаційних заходів. Виявлено також позитивний вплив на психоемоційну сферу — поліпшення когнітивних функцій, зменшення частоти та ступеня вираження депресивних розладів, що сприяє функціональному віднов­ленню пацієнтів.

Ключові слова: ішемічний інсульт, іпідакрин, відновлення неврологічних функці.

 

Проблема ішемічного інсульту головного мозку, беззаперечно, залишається однією з найакту­альніших у сучасній неврології. За матеріалами ВООЗ, частота інсультів становить від 1,5 до 7,4 ви­падку на 1000 населення в різних країнах. У 2005 р. інсульт був причиною 5,7 млн смертельних випадку. Прогнозують зростання смертності внас­лідок інсульту до 6,7 млн у 2015 р. та до 7,8 млн — у 2030 р. [2] і понад 100 тис. — в Україні [9], серед них до 80 % припадає на ішемічний інсульт.

За даними реєстру, проведеного в Росії, 31 % хворих, які вижили після інсульту, потребують пос­тійного догляду, а 20 % не можуть самостійно пере­суватися, тільки 20 % здатні повернутися до трудо­вої діяльності [4]. Лише на медичне обслуговуван­ня пацієнтів з гострим ішемічним інсультом у роз­винених країнах щороку витрачають від 4 до 6 % коштів, виділених на охорону здоров'я [3]. Віддале­ні результати лікування ішемічного інсульту зале­жать від адекватності організаційних та лікуваль­но-профілактичних заходів [12].

З усіх наслідків інсульту найкраще вивчено ру­хові розлади, які у вигляді парезів трапляються у 80—90 % осіб, що перенесли інфаркт мозку [10], та у більшості випадків поєднуються з мовними розладами (у 25—30 % пацієнтів), порушеннями чутливості (у 30—35 %) та координації (менш ніж у 15 % пацієнтів). З огляду на те, що геміпарез — це найпоширеніша причина інвалідизації у невроло­гічних хворих [11], розроблено схеми реабілітації, спрямовані на ефективне відновлення рухових функцій за допомогою різних вправ [15]. Значно менше уваги приділяють іншим наслідкам: постін- сультним когнітивним та емоційно-вольовим роз­ладам, соціальній дезадаптації.

Відновлення будь-яких утрачених неврологіч­них функцій (починаючи з другої доби захворюван­ня) відбувається, насамперед, завдяки процесам нейропластичності — сукупності різних процесів ремоделювання синаптичних зв'язків, які спрямо­вані на оптимізацію нейронних мереж [13]. Виділя­ють такі види нейропластичності: 1) еволюційна — забезпечує розвиток простих нейронних мереж у надскладні мультимодальні мережі, здатні здій­снювати вищі психічні функції; 2) онтогенетична — пов'язана з індивідуальним розвитком особи, за­безпечує пристосування організму до зовнішнього та внутрішнього середовища; 3) фізіологічна — пов'язана з фізіологічною активацією функціо­нальних систем; 4) реактивна — забезпечує корот­кочасну активацію синапсів після дії різних патоло­гічних факторів; 5) адаптаційна — тривала актива­ція існуючих функціональних систем мозку в про­цесі адаптації організму до зовнішнього середови­ща; 6) репаративна — забезпечує відновлення функціональних систем мозку після їх пошкоджен­ня [5]. Різні відділи головного мозку мають різний нейропластичний потенціал: найпластичнішою вважають кору головного мозку, що зумовлено різноманітністю клітинних елементів та їх зв'язків. Окрім того, має значення організація вищих кірко­вих функцій, яка, з одного боку, чітко локалізована в певних зонах, з другого — «розширена», багата на паралельні й реципрокні зв'язки та зони перек­риття, що, насамперед, характерно для таких функцій, як увага, гнозис, складні рухові акти, мов­лення [1].

Особливу роль у процесах нейропластичності відводять модуляції активності трансмітерів — ацетилхоліну, серотоніну, норадреналіну, дофаміну та ін. Важливою особливістю нейротрансмітерів є здатність моделювати взаємну активність. Під час активації процесів нейропластичності відбуваєть­ся активація цереброваскулярної реактивності та змінюється церебральна гемодинаміка під впли­вом структурних перебудов центральних моторних та сенсорних проекційних ділянок кори півкуль го­ловного мозку.

Таким чином, сучасна диференційована тера­пія гострого ішемічного інсульту має бути спрямо­вана на посилення процесів нейропластичності з метою відновлення втрачених рухових та когнітивних функцій за допомогою медикаментозних засо­бів комплексної дії, які впливають одночасно на різні ланки патогенезу захворювання. В нашому дослідженні ми використовували препарат іпідакрин (АО «ОІаіпРагт», Латвія), дія якого пов'яза­на з інгібуванням ацетилхолінестерази та блоку­ванням калієвих і натрієвих каналів мембрани нейронів. Іпідакрин позитивно впливає на всі лан­ки проведення збудження: стимулює пресинаптичні нервові волокна, збільшує викид нейромедіатора в синаптичну щілину, пригнічує руйнуван­ня ацетилхоліну в синаптичній щілині, підвищує ак­тивність постсинаптичної клітини прямим мем­бранним та опосередкованим нейромедіаторним впливом, що сприяє відновленню рухових, чутли­вих та когнітивних функцій [6].

Мета дослідження — вивчити вплив іпідакрину в пацієнтів з гострим ішемічним інсультом на дина­міку відновлення рухових функцій, досягнутий рі­вень рухової активності, динаміку змін когнітивних функцій та ступінь вираження і поширеність постінсультної депресії.

 

Матеріали і методи

Проведено комплексне клініко-неврологічне обстеження 45 пацієнтів (22 чоловіків та 23 жінок) у гострий період інфаркту мозку півкульної локалі­зації (вогнище ішемії — в басейні середньої моз­кової артерії (СМА)). У дослідження залучали лише пацієнтів з гострим ішемічним порушенням мозко­вого кровообігу, яке виникло вперше. Середній вік пацієнтів становив (66,7 ± 1,4) року (від 41 до 79 років). У 28 (60 %) пацієнтів вогнище ураження ло­калізувалося в басейні правої СМА, у решти — лі­вої СМА.

Пацієнтів вибірковим методом розподілили на дві групи: до основної групи ввійшли 30 хворих (15 жінок та 15 чоловіків) віком від 41 до 77 років (се­редній вік — (66,8 ± 1,3) року), які на тлі традицій­ної терапії отримували протягом 1—5 діб захворю­вання іпідакрин 0,5 % у дозі 1,0 мл внутрішньом'язово один раз на добу, у наступні 6—10 діб — іпідакрин 1,5 % у дозі 1,0 мл внутрішньом'язово один раз на добу, в період з 11-ї до 40-ї доби — таблетовану форму іпідакрину (20 мг) тричі на до­бу. До контрольної групи ввійшли 15 хворих (7 чо­ловіків та 8 жінок), які за демографічними показ­никами були порівнянними з пацієнтами основної групи та отримували традиційну терапію ішеміч­ного інсульту.

У дослідженні застосовано такі методики: виз­начення тяжкості неврологічного дефіциту за шка­лою МН55 на 1-шу, 7-му (± 1), 14-ту (± 1) та 40-ву (± 3) добу захворювання. Починаючи з 7-ї доби зах­ворювання, проводили дослідження вищих психіч­них функцій за допомогою шкали ММ5Е, тесту за­пам'ятовування 10 слів і таблиць Шульте.

Вищі психічні функції досліджували скринінговим методом за допомогою шкали ММ5Е, що скла­дається з низки субтестів, які дають змогу оцінити стан нетривалої і тривалої пам'яті, мовну функцію, гнозис та праксис. Ця методика — досить проста та зручна у використанні в повсякденній практиці. Ми використали таку оцінку суми балів: 30—26 балів — когнітивні функції не порушені, 25—23 бали — когнітивне зниження, 22—20 балів — легка постінсультна деменція, < 19 балів — помірна постінсультна деменція, < 12 балів — виражена постінсультна деменція.

Для виявлення постінсультної депресії викорис­товували шкалу Гамільтона, яка передбачає підра­хунок загальної кількості балів за 21 пунктом. Су­ма балів від 7 до 16 відповідає легкій депресії, від 17 до 27 — депресії середньої тяжкості, понад 27 балів — тяжка депресія.

Ефективність реабілітаційних заходів оціню­вали за індексом Бартел: діапазон від 0 до 45—50 балів відповідає тяжкій інвалідності хворого, за­лежності його від сторонньої допомоги, 51—75 ба­лів — помірній інвалідності, від 76 до 100 балів — мінімальному обмеженню або усуненню невроло­гічного дефіциту.

 

Результати та обговорення

Вихідний рівень неврологічного дефіциту в па­цієнтів основної групи за шкалою МН55 у серед­ньому становив (7,3 ± 0,6) бала, а в групі контролю — (7,2 ± 0,7) бала. Дані щодо динаміки середнього бала неврологічного дефіциту за шкалою МН55 наведено на рис. 1.

Динаміка відновлення неврологічних функцій була кращою у пацієнтів основної групи. Різниця середнього бала ставала достовірною, починаючи з 14-ї доби захворювання (р < 0,05). В основній групі на 40-ву добу лише в 1 (3,3 %) пацієнта спос­терігали неврологічний дефіцит середнього ступе­ня вираженості, ще у 9 (30 %) — легкий неврологіч­ний дефіцит, а у решти — мінімальні неврологічні розлади. В контрольній групі у більшості (9 (60 %)) пацієнтів на 40-ву добу захворювання зареєстро­вано легкі неврологічні розлади і лише в одного — мінімальний неврологічний дефіцит.

Застосування іпідакрину також продемонстру­вало позитивний вплив на ефективність реабіліта­ційних заходів. Так, досягнутий рівень повсякден­ної життєвої активності на 7-му добу захворюван­ня за індексом Бартел у пацієнтів основної групи становив (69,5 ± 3,6) бала, а у пацієнтів контроль­ної групи — (67,5 ± 3,3) бала (р < 0,05), що в обох випадках відповідало помірній інвалідизації. Почи­наючи з 14-ї доби захворювання, встановлено нижчий рівень інвалідизації у пацієнтів основної групи ((82,8 ± 3,0) бала) порівняно з групою кон­тролю ((77,5 ± 2,9) бала; р < 0,05). Подібну, але менш виражену тенденцію спостерігали на 40-ву добу спостереження — (88,0 ± 2,5) та (84,0 ± 2,3) бала відповідно (р > 0,05).

Існують дані щодо позитивного впливу іпідак­рину на когнітивні функції хворих з мозковим ін­сультом [8], тому одним із завдань було проаналізу­вати динаміку відновлення когнітивного дефіциту у хворих. Вивчення когнітивних функцій ми розпоча­ли на 7-му добу захворювання, після стабілізації стану пацієнтів. За шкалою ММ5Е середній бал у пацієнтів основної групи відповідав легкій постінсультній деменції ((21,8 ± 0,8) бала), схожі резуль­тати виявлено і в контрольній групі — (21,7 ± 1,3) бала. Дані щодо кількості випадків когнітивного дефіциту різного ступеня тяжкості наведено на рис. 2.

В обох групах частка пацієнтів з деменцією бу­ла майже такою, як частка пацієнтів з когнітивним зниженням, яке не досягало рівня деменції, а ко­жен п'ятий пацієнт продемонстрував задовільні когнітивні функції. Типовими порушеннями в обох групах були: порушення концентрації уваги — біль­шість пацієнтів розпочинали з правильних відпові­дей, однак у подальшому помилялися, використо­вуючи стереотипні відповіді, що є характерним для ураження лобних часток головного мозку [7, 8].

Дані щодо динаміки відновлення когнітивних функцій наведено на рис. 3.

Достовірно кращу динаміку відновлення когнітивних функцій спостерігали на тлі терапії іпідакрином, яка була вираженішою на 14-ту добу захво­рювання: середній бал за шкалою ММ5Е в основ­ній групі становив (24,13 ± 3,37) бала, а в групі контролю — (22,1 ± 4,17) бала (р < 0,05). Така ди­наміка зберігалася до кінця спостереження та бу­ла достовірно кращою на 40-ву добу ((25,3 ± 3,15) та (23,5 ± 2,5) бала відповідно (р < 0,05)), що, на нашу думку, пов'язано із здатністю препарату поси­лювати процеси репаративної нейропластичності.

При вивченні темпу сенсомоторних реакцій у пацієнтів контрольної групи за таблицями Шульте на 7-му добу захворювання встановлено їх спо­вільнення, про що свідчило збільшення часу, необ­хідного для виконання завдання, порівняно з нор­мативними значеннями. Середній час, витрачений на одну таблицю, становив (70,6 ± 28,5) с. Спосте­рігали неухильне зниження показників при запов­ненні всіх п'яти таблиць ((66,8 ± 23,7) с — час, вит­рачений на першу таблицю; (68,4 ± 25,9) с — на другу; (69,2 ± 27,8) с — на третю; (72,6 ± 29,2) с — на четверту; (75,8 ± 30,1) с — на п'яту таблицю). Виявлені зміни свідчать про виснаження сенсомо­торних реакцій та сповільнення активної уваги хворих, які перенесли ішемічний інсульт.

Серед пацієнтів основної групи середній час ви­конання завдань за таблицями Шульте на 7-му до­бу захворювання був дещо кращим та становив (67,8 ± 27,4) с. Пацієнти витратили менше часу на першу таблицю (63,1 ± 26,9) с, однак у них також спостерігали зниження показників при заповнен­ні решти таблиць ((65,3 ± 26,7) с — час, витраче­ний на другу таблицю; (69,0 ± 27,8) с — на третю таблицю; (67,8 ± 26,2) с — на четверту таблицю; (74,1 ± 32,2) с — на п'яту таблицю).

На 14-ту добу спостереження середній час ви­конання завдань за таблицями Шульте пацієнта­ми основної групи порівняно з 7-ю добою змен­шився на 15,3 % ((57,4 ± 21,3) с), а у пацієнтів кон­трольної групи — лише на 9,2 % ((64,1 ± 19,3) с). Подібну тенденцію зареєстровано на 40-ву добу дослідження — показник основної групи поліп­шився на 21,5 %, а контрольної — на 14,9 %. На нашу думку, ці результати свідчать про позитивний вплив застосування іпідакрину на рівень розумо­вої працездатності та поліпшення активної уваги хворих.

Також ми дослідили частоту та ступінь вираже­ння депресивних розладів у пацієнтів обох груп (таблиця).

При порівнянні середнього бала за шкалою Гамільтона встановлено, що на 7-му добу захворю­вання у пацієнтів основної та контрольної груп він відповідав легкій депресії — (10,8 ± 5,3) та (10,7 ± 4,0) бала відповідно. Починаючи з 14-ї до­би, зареєстровано достовірно кращі результати в основній групі — (8,3 ± 4,1) бала, тоді як у групі контролю — (13,1 ± 6,4) бала. Після завершення дослідження результати групи контролю дещо по­ліпшилися — (11,2 ± 5,3) бала, однак були досто­вірно гіршими порівняно з пацієнтами, схема ліку­вання яких містила іпідакрин, — (6,7 ± 4,1) бала (р < 0,05). Таким чином, на тлі застосування іпідакрину спостерігається позитивна динаміка депре­сивних розладів, з поступовим відновленням пози­тивної емоційної сфери на відміну від групи кон­тролю, в якій відзначено поглиблення депресивних симптомів на 14-ту добу спостереження, що, на на­шу думку, пов'язано з гіршою динамікою усунення неврологічного дефіциту.

Ми також проаналізували взаємозв'язок деп­ресивних та когнітивних розладів у досліджуваних групах. При проведенні кореляційного аналізу Пірсона встановлено тісний негативний кореляційний зв'язок між середнім балом за шкалою ММ5Е та балом за шкалою депресії Гамільтона у хворих кон­трольної групи (на 7-му добу г = -0,71, на 14-ту до­бу г = -0,84, на 40-ву — г = -0,57). Ці дані свідчать про те, що пацієнти зі зниженням когнітивних фун­кцій мають високий ризик розвитку післяінсультної депресії. Подібного взаємозв'язку в пацієнтів ос­новної групи не виявлено (на 7-му добу г = -0,14, на 14-ту — г = -0,17, на 40-ву — г = -0,3), що, на нашу думку, підтверджує позитивний вплив іпідак­рину в гострий період інфаркту мозку на відновлен­ня не лише рухового, а й когнітивного дефіциту, що сприяє повнішому та повноціннішому відновленню втрачених функцій, суттєво поліпшуючи реабіліта­цію цих хворих.

 

Висновки

Використання іпідакрину в комплексному ліку­ванні хворих на гострий ішемічний інсульт сприяє кращому відновленню втрачених неврологічних функцій, зниженню рівня інвалідизації та підви­щенню ефективності реабілітаційних заходів. Та­кож спостерігали позитивний вплив на психоемо­ційну сферу — поліпшення когнітивних функцій, зменшення частоти та ступеня вираження депре­сивних розладів, що сприяло функціональному від­новленню пацієнтів.

 

Література    

  1. Боголепова А.Н., Цуканова Е.И. Проблема нейропластичности в неврологии // Міжнар. неврол. журн.— 2010.— № 8 (38).— С. 69—72.
  2. Виленский Б.С. Инсульт — современное состояние проблеми // Неврол. журн.— 2008.— № 2.— С. 4—10.
  3. Волошин П.В., Мищенко Т.С. Профилактика мозгового инсульта // Здоров'я України.— 2002.— № 5.— С. 14—17.
  4. Гусев Е.И., Шимричек Г., Хаас А., Гехт А.Б. Результати 3-летнего катамнестического наблюдения за больньїми ишемическим ін­сультом // Неврол. журн.— 2002.— № 5.— С. 10—14.
  5. Коршняк В.О. Нейропластичність у хворих із наслідками зак­ритих черепно-мозкових травм, терапевтичні можливості її активації // Междунар. неврол. журн.— 2011.— № 8 (46).— С. 61—64.
  6. Лаврецкая Э.Ф. «Нейромидин» (амиридин) — новьй тип лекарственньх препаратов — стимуляторов нервной и мьшечной систем.— К., 2002.— 39 с.
  7. Лурия А.Р. Основь нейропсихологии.— М.: Асасіетіа, 2003.— С. 168—175.
  8. Мищенко Т.С., Шестопалова Л.Ф., Мищенко В.Н. Нейромидин в терапии когнитивньх нарушений у постинсультньх больньх // Укр. вісн. психоневрол.— 2008.— № 3 (56).— Р. 12—15.
  9. Міщенко Т.С. Епідеміологія цереброваскулярних захворювань в Україні // Судинні захворювання головного мозку.— 2006.— № 1.— С. 3—7.
  10. Рябова В.С. Отдаленнье последствия мозгового инсульта // Журн. невропат. и психиатрии.— 1986.— № 4.— С. 532—536.
  11. Duncan P.W., Goldstein L.B., Matchar D. et al. Measurement of motor recovery after stroke: outcome assessment and sample size requirements // Stroke.— 1992.— Vol. 23.— P. 1084—1089.
  12. Gil Nunez A.C., Vivancos Mora J. Organization of medical care in acute stroke: importance of a good network // Cerebrovasc. Dis.— 2004.— Vol. 17 (suppl. 1).— P. 113—123.
  13. Hertz_Pannier L. Brain plasticity during development: physiological bases and functional MRI approach // J. Neuroradiol.— 1999.— Vol. 26.— P. 866—874.
  14. Kaste M., Forgelholm R., Rissanen A. Economic burden of stroke and the evaluation of new therapies // Public Health.— 1999.— Vol. 112.— P. 103—112.
  15. Page S.J., Levine P., Leonard A.C. Modified constraint_induced therapy in acute stroke: a randomized controlled pilot study // Neurorehabilitation Neural Repair.— 2005.— Vol. 19.— Р. 27—32.

 

 

 

 

Л. И. СОКОЛОВА, В. С. МЕЛЬНИК, В. Ю. ШАНДЮК, М. М. СЕПИХАНОВА, Г. М. ЛЕТОВАЛЬЦЕВА, О. В. КОСТОВЕЦКИЙ

СТИМУЛИРОВАНИЕ НЕЙРОПЛАСТИЧНОСТИ — ПЕРСПЕКТИВНОЕ НАПРАВЛЕНИЕ В ТЕРАПИИ ИШЕМИЧЕСКОГО ИНСУЛЬТА

Цель — изучить влияние ипидакрина у пациентов с острым ишемическим инсультом на динамику возобновления двигательных функций, достигнутый уровень двигательной активности, динамику изменений когнитив­ных функций и выраженность и распространенность постинсультной депрессии.

Материалы и методи. Проведено комплексное клинико-неврологическое обследование 45 пациентов (22 мужчин и 23 женщин) в острый период инфаркта мозга полушарной локализации. Средний возраст пациен­тов — (66,7 ± 1,4) года. Пациенты были разделены на две группы. Основную составили 30 больных (средний воз­раст — (66,8 ± 1,3) года), которые на фоне традиционной терапии получали в течение 1—5 суток заболевания ипидакрин 0,5 % в дозе 1,0 мл внутримышечно один раз в сутки, в следующие 6—10 суток — ипидакрин 1,5 % в дозе 1,0 мл внутримышечно один раз в сутки, в период с 11-х до 40-х суток—таблетированную форму ипидакрина (20 мг) трижды в сутки. В контрольную группу вошли 15 больных (7 мужчин и 8 женщин), которые по демографическим показателям были сопоставимы с пациентами основной группы и получали традиционную терапию ишемического инсульта. Программа обследования предусматривала использование шкал NN33 и ММ5Е, таблиц Шульте, шкалы Гамильтона и индекса Бартел.

Результаты. Выявлена лучшая динамика возобновления неврологических функций (по шкале NIН55) у пациентов основной группы, а разница среднего балла относительно группы контроля становилась достоверной, начиная с 14-х суток заболевания (р < 0,05). Также, начиная с 14-х суток заболевания, установлен более низкий уровень инвалидизации у пациентов основной группы ((82,8 ± 3,0) балла) по сравнению с группой контроля ((77,5 ± 2,9) балла; р < 0,05) по индексу Бартел. Достоверно лучшую динамику возобновления когнитивных фун­кций наблюдали на фоне терапии ипидакрином, достоверные различия фиксировали, начиная с 14-х суток за­болевания. На фоне применения ипидакрина отмечена позитивная динамика депрессивных расстройств, с постепенным восстановлением позитивной эмоциональной сферы в отличие от группы контроля, в которой наб­людали углубление депрессивных симптомов на 14-е сутки, что, по нашему мнению, связано с худшей динамикой устранения неврологического дефицита.

Выводы. Использование ипидакрина в комплексном лечении больных с острым ишемическим инсультом способствует лучшему восстановлению неврологических функций, снижению уровня инвалидизации и повышению эффективности реабилитационных мероприятий. Выявлено также позитивное влияние на психоэмоциональную сферу — улучшение когнитивных функций, уменьшение частоты и выраженности депрессивных рас­стройств, что способствуют функциональному восстановлению пациентов.

Ключевые слова: ишемический инсульт, ипидакрин, восстановление неврологических функций.

 

 

L.I. SOKOLOVA, V.S. MELNYK, V.Yu. SHANDIUK, M.M. SEPYKHANOVA, G.M. LETOVALTSEVA, O.V. KOSTOVETSKII

NEUROFLEXIBILITY STIMULATION AS A PERSPECTIVE METHOD OF ISCHEMIC STROKE THERAPY        

Objective – to study the іpidacrinum impact on motor functions recovery level in patients with IS, their motor activity level, cognitive functions changes dynamic and intensity and prevalence of post stroke depression.

Methods and subjects. 45 patients (22 males and 23 females) underwent the clinical and neurological examination at the period of acute IS of hemispheric localization. Mean age constituted (66.7 ± 1.4) ages. Patients were divided into two groups. The main group consisted of 30 patients (mean age 66.8 ± 1.3) who were treated with daily intramuscular іpidacrinum 0.5 % – 1.0 ml during 1–5 days against the background of traditional therapy, the following 6–10 days the dosage was 1.5 % – 1.0 ml daily, the following 11–40 days іpidacrinum pills (20 mg) three times a day. The control group consisted of 15 patients (7 males and 8 females) who underwent the traditional therapy. The examination included the application of NIHSS и MMSE scales, Shulte tables, Hamilton’s scale and Bartel’s index.

Results. Better dynamic of neurological functions (NIHSS scale) was evidenced in patients from the main group, the difference of the average index concerning the control group was reliable from the 14th days of disease (р < 0.05). The rate of disability in patients from the main group decreased on the 14th days ((82.8 ± 3.0) points) comparing to the control group ((77.5 ± 2.9) points, Bartel’s index р < 0.05). Better dynamic of cognitive functional recovery was evidenced against the background of іpidacrinum therapy, reliable differences were marked on the 14th days following the diseases. The positive depression dynamic was also noted against the background of іpidacrinum therapy, with gradual positive emotional status comparing to control group, where patients demonstrated the worsening of depression on the 14th days. It evidences the worse dynamic of neurological deficit elimination.

Conclusions. Better neurological functions recovery, disability level reduction and positive effect of rehabilitation indicate the efficacy of іpidacrinum therapy. It also positively influence the emotional status of patients: cognitive functional improvement, reduction of prevalence and intensity of depression that impacts positively the patients recovery.

Key words: ischemic stroke, іpidacrinum, neurological functional recovery.

 

Стаття надійшла до редакції 29 листопада 2012 р.